Trekk

Історія козацького роду та його перемог


Село Виграїв, що до історичної перемоги під Корсунем звалося Горохова балка, дуже мальовниче. Нині у селі відкрито музей козацької слави. Історія козацьких родів та його перемог через призму доль пересічних потомків можна побачити та пережити, завітавши до виграївського музею. Крім головного залу присвяченого історичній битві, в музеї є зали етнографії та сільського побуту, зали, що розповідають про долі односельців, що , нівечили трагічні події ХХ століття: революції, війни та голодомори.

В музеї на поталанило подвійно, бо крім змоги переглянути його експозицію, випала нагода зустрітися з автором чудової експозиції, заступником директора з науково- просвітницької та виставкової роботи Черкаського обласного краєзнавчого музею Тетяною Іванівною Кайдановою. Її захоплююча і цікава розповідь про організацію цієї нової філії, про пошуки та хвилюючі розповіді з виграївцями не можуть залишити нікого байдужим.

Нині виграївці приходять до музею, впізнають «свої експонати» та пишаються своїм внеском у справу створення власного сільського музею. Серед експонатів є і унікальні, з точки зору історії: довідки та квитанції про здирство радянської влади, рідкісні світлини та предмети побуту: скрині, рушники, посуд, меблі, рохаці та прялки, ткацький верстат.

Особливо вражає символічна побудова куточка, що вшановує жертви жахливого голодомору 1932-1933 років. Символіка по-вбивчому звинувачує комуністичний тоталітаризм: образок, «символічне ярмо» з шиї українського селянства, горщик з «п’ятьма колосками», соха-годувальниця та поминальна свічка.

Але козацькому роду нема переводу, і через експозицію можна дізнатися, що потомки переможців того славного бою під Корсунем часом пройшовши голодомор, репресії, більшовицькі тюрми, виростили та виховали дітей і онуків та в супереч лихій долі дожили до 90-100 років, переживши своїх катів.