Trekk

Автори показали проект першого в Україні історико-культурного парку «Древній Звенигород»

25.06.2019 03:54

На місці княжого міста XI-XIII ст. на Львівщині створять історико-культурний парк «Древній Звенигород». Ініціативна група запрезентувала проект, за яким облаштують доріжки, підсвітку, інформаційні та відпочинкові зони.

Звенигород був столицею Звенигородського князівства від XI століття. Але існував лише до XIII ст., коли монголи спалили укріплення дотла.

«Княже місто складалося із трьох частин: це був дитинець, найбільш укріплена частина, де був княжий палац, княжа церква. Інша частина ‒ город ‒ укріплена територія, де жили ремісники, бояри, торгівці, де була торговиця і де вирувало міське життя. І окремо було підгороддя ‒ це найбільш активні заселені території і в Звенигороді ці підгороддя були дуже широкі. Північна частина його якраз була в долині ріки Білки, де приставали човни», ‒ розповідає архітектор проекту парку «Древній Звенигород» Василь Петрик.

Нині про княже місто нагадують вали і земляні укріплення. Втім, це місце унікальне, бо зберігся весь культурний шар у ґрунті завдяки тому, що тут майже не було пізніших будівель.

«Наприклад, якщо йдеться про Львів, Київ, навіть Белз чи Галич ‒ це є міста, які потім добудовувалися, перебудовувалися і там є кілька історичних епох. Ми тут, у Звенигороді, маємо унікальний випадок, коли у XIII столітті місто перестає існувати і більше міста там не було і це природа зберегла і зберегла це все в землі», ‒ пояснює координаторка проекту «Древній Звенигород» Наталя Войцещук.

Територія болотиста і завдяки цьому у землі збережено ще дуже багато артефактів княжої доби. Археологи сподіваються тут ще провести розкопки.

Василь Петрик, Наталя Войцещук та інші науковці ініціативної групи створить тут парк, аби відвідувачі змогли пройтися містом, що зникло. За проектом модернізують площу перед музеєм. Прокладуть пішохідні і велодоріжки у древньому граді, підсвітять знакові місця, встановлять інформаційні таблиці, облаштують територію для дітей і відпочинкову зону для туристів.

«При переїзді через річку Білку буде вхід до парку, і по тій дорозі від входу через місточки, через всі ті заболочені долини можна буде дійти до княжого міста. Дорогою будуть розташовані дитячі ігрові майданчики», ‒ додає Василь Петрик.

Нічого відбудовувати не будуть, натомість облаштують простір для відпочинку і подорожі у минуле.

«Ми тут не втручаємося багато, тільки шліфуємо, підкреслюємо і покращуємо і увиразнюємо цей ландшафт для того, щоб людина могла сама собі дописати цю історію княжого міста», ‒ каже Василь Петрик.

Також зроблять 3D-модель княжого Звенигорода, вона буде доступна в інтернеті, а згодом у місцевому музеї. Проект профінансують за гроші з ЄС, це 12 мільйонів гривень. Якщо кошти надійдуть за графіком, то уже наступного року зможуть відкрити парк.Джерело статті: “https://zaxid.net/avtori_pokazali_proekt_pershogo_v_ukrayini_istoriko_kulturnogo_parku_drevniy_zvenigorod_n1484037”